Dlaczego trzeba dbać o szkliwo zębów?

Szkliwo to jedna z najtwardszych tkanek ludzkiego organizmu. Szkliwo chroni ząb przed szkodliwymi czynnikami. Ze względu na tak ważną funkcje, jakie ono pełni, należy o nie odpowiednio dbać. Warto pamiętać, że możliwości regeneracyjne szkliwa są bardzo ograniczone. Z tego powodu jeśli szkliwo zostanie zniszczone, trudno będzie je odbudować. U osób z osłabionym szkliwem częściej dochodzi do rozwoju próchnicy czy powstawania przebarwień. Zwłaszcza przebarwienia są ostatnio problemem coraz większej liczby osób. Niekiedy usunąć je można jedynie w gabinecie stomatologicznym za pomocą odpowiednich lamp i żeli. W jaki sposób trzeba zatem dbać o szkliwo, aby cieszyć się białym uśmiechem?

Do jednych z najważniejszych czynników zalicza się odpowiednia dieta. W szczególności trzeba unikać częstej konsumpcji napojów gazowanych. Wszystko za sprawą zawartego w nich kwasu fosforowego. Nadmierne ilości napojów gazowanych powodują wypłukiwanie z zębów wapnia. Dobrym rozwiązaniem jest także ograniczenie ilości słodyczy w diecie. Zawarte w nich cukry proste osłabiają szkliwo, a ponadto zęby stają się bardziej podatne na rozwój próchnicy.

Obowiązkowa jest również higiena jamy ustnej. Zęby należy szczotkować przynajmniej dwa razy dziennie. Najlepiej przy pomocy miękkiej szczoteczki do zębów. Jeśli stan naszych zębów jest dobry, wówczas możemy zdecydować się na zakup szczoteczki o średnim włosiu. Stomatolodzy rekomendują także szczoteczkę elektryczną, która dokładniej usuwa kamień nazębny.

kofeina bardzo rzadko występuje w lekach, ale w Panadol Extra jest jej określona ilość Wyprzedź meningokoki - serwis dedykowany chorobie meningokokowej