Jak pozbyć się przebarwień na zębach?

Przebarwienia na zębach to najczęściej wynik naszych nieprawidłowych nawyków żywieniowych, a także genów. Trzeba bowiem pamiętać, że koloryt zębów może być dziedziczny. Barwa warunkowana jest również przez zębinę oraz przezierność szkliwa. U poszczególnych osób możemy zaobserwować białawe, żółtawe czy szarawe zabarwienie zębów. Odcień jest także wypadkową stosunku wapnia do fosforu. Jakie czynniki sprzyjają powstawaniu przebarwień?

Do jednych z najistotniejszych należy zaliczyć spożywanie dużych ilości kawy i czarnej herbaty. Istotnym czynnikiem jest również palenie papierosów. To właśnie te produkty w znaczącym stopniu odpowiadają za powstanie nieestetycznego przebarwienia zębów. Warto pamiętać również o codziennej higienie jamy ustnej. Zaobserwowano, że płytka nazębna może niekorzystnie wpływać na koloryt uzębienia. Brzydki odcień zębów to także efekt chemioterapii. Jeśli przebarwienia te są bardzo wyraźne, warto pomyśleć o sposobach ich usunięcia. Wówczas konieczna okaże się wizyta u stomatologa. Za pomocą specjalistycznych środków, można z łatwością przywrócić zębom biały koloryt.

Jeśli chcemy zapobiec przebarwieniom, należy pamiętam o codziennym szczotkowaniu zębów. Wielu specjalistów zaleca w tym celu używanie miękkiej szczoteczki do zębów. Można również zastosować powszechnie dostępne wybielające pasty do zębów. Co kilka miesięcy warto usunąć płytkę nazębną. Można tego dokonać w każdym gabinecie stomatologicznym. Starajmy się również ograniczać spożywanie produktów, które odpowiadają za powstawanie przebarwień.