Poprawa kształtu zębów

Przebarwienia to nie jedyny problem coraz większej ilości osób. Brzydki kształt uzębienia to kolejny czynnik, przez który rzadziej się uśmiechamy. Jednakże dzięki działaniom stomatologów estetycznych, można z łatwością sprawić, że uśmiech będzie piękniejszy. Stomatologia estetyczna proponuje rozmaite rozwiązania, dzięki którym istnieje możliwość skorygowania kształtu zębów. Do takich zabiegów należy zaliczyć m.in. bonding czy konturing. Niektórzy stomatolodzy stosują również licówki bądź proponują leczenie za pomocą aparatu ortodontycznego. Należy pamiętać, że sposób leczenia dopasowany jest do konkretnego przypadku. Kiedy najczęściej trzeba skorygować kształt zębów?

W większości przypadków pacjenci zgłaszają się do specjalisty wtedy, gdy zęby są krzywe lub nierówne. Często odnotowywane są także ukruszenia zębów, w wyniku np. czynników mechanicznych. Korekta kształtu zęba oznacza zarówno jego wydłużenia, jak i skrócenie. W ten sposób nasze uzębienie będzie równe, jednak to nie jedyna zaleta tych zabiegów. Często dodatkowym efektem jest uzyskanie optymalnej gładkości zęba. Na czym polegają te zabiegi?

Konturing umożliwia zmianę kształtu lub długości zębów za pomocą diamentowych wierteł lub krążków ściernych. Z kolei w przypadku bondingu używa się kompozytów, które po nałożeniu na ząb są odpowiednio utwardzane. Jeśli u pacjenta rozwinęła się wada zgryzu, wówczas najczęściej proponowane jest leczenie z wykorzystaniem aparatu ortodontycznego. Taki aparat zakładany jest zazwyczaj na kilkanaście miesięcy.