Jak wyleczyć wady zgryzu?

Wady zgryzu to poważny problem nie tylko zdrowotny, ale także i estetyczny. Z tego powodu warto jak najszybciej rozpocząć leczenie wad zgryzu. W tym celu należy udać się do ortodonty. Wady zgryzu najczęściej leczone są za pomocą aparatu ortodontycznego. W niektórych tylko przypadkach możliwe jest zastosowanie licówek. Jakie są konsekwencje zaniechania leczenia?

Do jednych z nich można zaliczyć wady wymowy. Stomatolodzy uważają również, że wady zgryzu przyczyniają się do rozmaitych problemów z trawieniem. Osoby z wadami zgryzu mogą się także skarżyć na bóle głowy. Wady zgryzu to również zwiększona podatność na rozwój próchnicy oraz choroby dziąseł. Poważniejsze wady zgryzu mogą być przyczyną utraty pewności siebie.

Leczenie wad zgryzu trwa najczęściej kilkanaście miesięcy. Ortodonci dysponują aparatami ruchomymi oraz stałymi. Te pierwsze stosowane są zazwyczaj u dzieci. Początkowo wykonywany jest odlew zębów. Następnie na tej podstawie tworzony jest aparat ortodontyczny. Zakładany jest on zazwyczaj na noc. U dorosłych stosuje się aparaty stałe. Są one mocowane do zębów za pomocą specjalnego kleju oraz gumek. Początkowo taki aparat może stwarzać uczucie dyskomfortu. Posiadając stały aparat trzeba starannie dbać o higienę jamy ustnej. Ponadto przed założeniem aparatu, dentysta musi wyleczyć wszystkie zęby. Pacjenci obowiązkowo musza udać się na comiesięczne wizyty u ortodonty. Wówczas oceniany jest postęp leczenia. Zazwyczaj zmieniane są także parametry aparatu.