Od czego zależy biel zębów?
Każdy z nas posiada inne zabarwienie zębów. Warto pamiętać, że na ich odcień wpływa przede wszystkim zębina oraz szkliwo. Barwa zębów jest także dziedziczna. Oznacza to, że jeśli nasi rodzice mają naturalnie śnieżnobiałe zęby, z dużym prawdopodobieństwem taki odcień wystąpi także i u nas.
Z upływem czasu często obserwujemy zmianę kolorytu naszych zębów. Wpływ na to ma wiele czynników. Z pewnością kolor zębów uzależniony jest od naszej codziennej diety. Jeśli więc spożywamy duże ilości kawy, czerwonego wina, to ryzyko powstania przebarwień drastycznie się zwiększa. U osób starszych możemy zaobserwować żółtawe zabarwienie zębów. Niekoniecznie musi to oznaczać, że osoby te są palaczami bądź koneserami kawy. W większości przypadków szkliwo osób starszych jest cieńsze, co może powodować, że dla osób trzecich barwa zębów wydaje się żółtawa. Część stomatologów uważa jednak, że żółtawe zabarwienie oznacza, że zęby są bardziej odporne na próchnicę.
Jeśli koloryt zębów stanowi dla nas powód do zmartwień, warto zainwestować w wybielanie. Możemy tego dokonać zarówno w domu, jak i u stomatologa. Trzeba jednak pamiętać, że domowymi sposobami usuniemy niewielkie przebarwienia. W tym celu należy kupić pastę do zębów, która zawiera składniki wybielające. W specjalistycznych sklepach znajdziemy także nakładki wraz z żelem wybielającym, które zakłada się na noc. Przed tym zakupem uważnie zapoznajmy się ze składem produktu. Niekiedy taki żel może powodować nadmierne ścieranie szkliwa zębowego.